ul. Jana Pawła II 15/12, Gliwice kontakt@psycholog-gliwice.com

Czy wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać psycholog, by znaleźć odpowiedniego psychoterapeutę?

Psychologia i psychoterapia są stosunkowo młodymi naukami. Obie stoją w służbie człowiekowi. Mają pomagać, umożliwiać rozwój, wykorzystywanie potencjału jak również zapobiegać rozprzestrzenianiu się patologicznych, nieporządnych zjawisk.

Nie zawsze się tak dzieje. Historia pełna jest przykładów, nadużywania, wykorzystania wiedzy o mechanizmach psychicznych i naturze ludzkiej – przeciw niej. Chociażby handel, reklama, wywieranie wpływu w polityce. Motywacja osób pracujących w zawodzie psychologa jest różnorodna i złożona. Może nią być samorealizacja, sława, pieniądze, chęć pomocy innym, ciekawość ludzkiej psychiki. Tak jak w każdym zawodzie są osoby lepsze, efektywniejsze, mające talent i predyspozycje ale słabsze, mniej uzdolnione, o niskich kompetencjach. Czujność przy wyborze psychoterapeuty jest konieczna.

Wiedza, związana z psychologią może być bardzo skutecznym narzędziem. Jak będzie wykorzystana zależy od tego w czyich rękach się znajdzie. Nauka pozwala traktować psychoterapię jako jedną z form leczenia osób chorób, zaburzonych cierpiących z rozmaitych powodów. Nie dotyczy to wyłącznie osób chorych psychicznie czy nie radzących w obliczu traumatycznych zdarzeń. Coraz częściej sięgają po nią osoby chcące zgłębić tajemnice swojej psychiki, mechanizmy nią rządzące. Klientami stają się osoby dobrze funkcjonujące i dobrze radzące sobie zewnętrznie, ale odczuwające pustkę, brak celu i sensu w życiu. Osoby chcące poprawić swoje funkcjonowanie w rolach społecznych, relacjach interpersonalnych.

Ważne jest aby przy wyborze terapeuty, psychologa weryfikować jego kompetencje. Najłatwiej jest kierować się posiadaniem certyfikatu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego lub Psychologicznego. Osoby, które go posiadają są po wielu latach szkoleń, pracy nad sobą, stażach oraz pracy pod superwizją. Z pewnością więc dysponują rzetelną wiedzą i konkretnymi umiejętnościami.

Innym dobrym sposobem jest wybieranie osób poleconych, sprawdzonych, o których wiemy, że pomogły już komuś lub przynajmniej nie szkodzą.

Podczas pierwszego spotkania, zazwyczaj określanego jako konsultacja, można osobiście zobaczyć „poczuć” czy specjalista nam pasuje. Pierwsze 1-2 spotkania to jeszcze nie psychoterapia, to czas potrzebny klientowi do zorientowania się czy osobowość i metody pracy terapeuty mu odpowiadają. Spotkanie te polegają na wstępnym przedstawieniu problemu i próbach ustalenia wzajemnych oczekiwań. Jeśli po 1-2 spotkaniach czujesz, że nie nawiązałeś kontaktu z psychologiem, nie budzi on Twojego zaufania i chęci pracy nad problemem – nie warto dalej inwestować czasu i pieniędzy. Aby terapia odniosła oczekiwany rezultat bardzo ważne jest zaufanie do terapeuty, wiara w jego umiejętności i wzajemny szacunek.

Czasem zdarza się, że problem nie wymaga psychoterapii, wystarczy „wygadanie się” lub konkretna porada w konkretnej sprawie. Wtedy również kontakt z psychologiem ogranicza się do konsultacji.