obrazek_6.13_bcZ roku na rok zwiększa się liczba rozpoznawanych depresji u dzieci i młodzieży. Kiedyś diagnozowano głównie depresję młodzieńczą związaną z okresem dojrzewania. Obecnie na depresję chorują także młodsze dzieci i objawia się ona inaczej niż u dorosłych. To znak naszych czasów. Smutny znak.

Depresja to choroba związana z zaburzeniami nastroju i postrzegania świata. Pacjent jest smutny, nie ma energii, jest pozbawiony radości życiowej, witalności, ina­czej niż kiedyś widzi świat i siebie. Nie znajduje sensu w życiu, uważa, że sam nic nie jest wart. To choroba duszy i uczuć.

OBJAWY.
Co powinno zaniepokoić rodzica?

Dorośli często sami diagnozują u siebie depresję. Ich stan na tyle utrudnia im codzienne funkcjonowanie, że szukają specjalistycznej pomocy. Dzieci nigdy tego nie zrobią. Są skazane na reakcję dorosłych. Im młodsze dziecko, tym bardziej objawy odbiegają od powszechnie kojarzonych z depresją. Dzieci – nawet gdy już mówią – nie nazwą swego stanu, nie opiszą uczuć; nie mają świadomości, że coś się z nimi dzieje. U dzieci choroba ta manifestuje się inaczej niż u dorosłych. czytaj dalej …

Artykuł mojego autorstwa ukazał się w miesięczniku katolickim List 6-7/2013 „Być doskonałym rodzicem”

Tagged with:
 

Zadzwoń już dziś i skorzystaj z fachowej pomocy!

889-411-157